Register now for the 2019 Presidential Rank Awards Summit and take advantage of the early bird discounts. Just click on the button below and make sure to reserve your seat for the Summit.

Register for the 2019 Presidential Rank Awards
 

Distinguished Executive Recipients

Arctic Research Commission

John Walter Farrell

Department of Commerce

James K. Olthoff

OFFICE OF THE SECRETARY OF DEFENSE

Mark E. Easton
James A. Hursch

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Richard Brinsley Clifford
Kathy L. Watern

DEPARTMENT OF THE ARMY

Christine T. Altendorf
Alvin B. Lee
Steven J. Redmann
J. Randall Robinson

DEPARTMENT OF THE NAVY

Mark W. Honecker
Christopher A. Miller
Robert L. Woods

DEPARTMENT OF ENERGY

Steven K. Black
Natalie N. Nelson-Jean

DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

Laura D. Kavanagh
Nancy B. O’Connor

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

Charles H. Fulghum
Latetia M. Henderson
Robert E. Perez

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION

Charles P. Dovale
Janet L. Kavandi
Amanda M. Mitskevich
Ralph R. Roe
Eugene L. Tu

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION

Frederick M. Maurin

DEPARTMENT OF state

Joshua L. Dorosin
Douglas A. Pitkin


DEPARTMENT OF THE TREASURY

Mark S. Kaizen
David A. Lebryk

 

DEPARTMENT OF commerce

Donna F. Dodson

office of the secretary of defense

William E. Moxley

united states agency of international development

Robert B. Bertram

Distinguished Professional Recipients

 

Meritorious Executive Recipients

DEPARTMENT OF AGRICULTURE 

Larry Clark
Hubert Hamer

DEPARTMENT OF COMMERCE

Charles H. Romine

OFFICE OF THE SECRETARY OF DEFENSE

Michelle C. Atkinson
Monique L. Dilworth
Pamela M. Franceschi
Paul S. Koffsky
Mary Jo Miller
Douglas W. Packard
Glenda H. Scheiner
David J. Smith
Rhys M. Williams

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Terry G. Edwards
Richard K. Hartley
Evan James Hoapili
Lynda T. Rutledge
John W. Snodgrass
Joy M. White

DEPARTMENT OF THE ARMY

Charles Ray Alexander
Jennifer A. Hitchcock
Garrett R. Lambert
Robert R. Naething
Ronald W. Pontius
Steven A. Stoddard
Brian E. Toland

DEPARTMENT OF THE NAVY

Kathleen P. Donnelly
George M. Drakeley
Craig A. Hoffman
Paul Andrew Lluy
James G. Lofgren
Garrett L. Ressing
Steven Schulze
Sharon Smoot

DEPARTMENT OF ENERGY

Barbara J. Helland
Randall M. Hendrickson
Edward L. Herrington
Roger E. Snyder
Candice S. Trummell

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY 

Sarah W. Dunham
W. Barnes Johnson
Cynthia Sonich-Mullin

FEDERAL energy regulatory commission

Larry R. Parkinson

General Services Administration

David A. Shive
Larry Lee Gregg

DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

Amy Bassano
Suzi M. Connor
Angelique Hebert
Maria D. Joyce
Andrea T. Norris
Mary H. Wallace

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

Matthew T. Albence
Kevin Boshears
Ernest Destefano
Darby R. Lajoye
Mark A. Rose
Mary Kate Whalen

department of the interior 

David Palumbo

DEPARTMENT OF JUSTICE

Maribeth Petrizzi

DEPARTMENT OF Labor

Andrew Auerbach
Nancy Rooney
Jennifer Sheehy

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION

Michael D. Bicay
Derrick J. Cheston
Lisa M. Colloredo
Karen C. Feldstein
Felicia L. Jones
Thomas V. McCarthy
Susan M. Motil
James L. Reuter
Audrey Denise Robinson
Stephen T. Shih
Kenneth O. Todd
Marcus A. Watkins
Calvin F. Williams

OFFICE OF MANAGEMENT AND BUDGET

Lesley Anne Field

Office of personnel management

Alan Paul Spielman

small business ADMINISTRATION

Joseph P. Loddo

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION

Steven L. Schaeffer

DEPARTMENT OF STATE

Ann K. Ganzer
Michael J. Mattler
Victor George Raphael

DEPARTMENT OF Transportation

Henrika Buchanan
John K. Donaldson

united states agency of international development

William R. Leavitt

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS

Denise M. Deitzen
Susan M. Fuehrer
Patrick J. Kelly
David McLenachen
Dee R. Ramsel
Michael A. Valentino

 

DEPARTMENT OF AGRICULTURE

Timothy Gottwald

DEPARTMENT OF COMMERCE

Ian B. Spielman

DEPARTMENT OF homeland security

Domenic A. Bianchini

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Paul Antonik
Alok Das
Joseph W. Nichols

DEPARTMENT OF THE ArmY

Piotr J. Franaszczuk
Robert W. Sadowski

DEPARTMENT OF THE NavY

Stephen G. Greineder
Igor Medintz

department of the interior 

Timothy S. Quinn

National aeronautics and space administration

James B. Garvin

department of veterans affairs

Limin X. Clegg

Meritorious Professional Recipients